A múlt bennünk él

Életrajzok, Magyar történelem, Művészettörténet

Iványi-Grünwald Béla

Iványi-Grünwald Béla
Iványi-Grünwald Béla
Iványi-Grünwald Béla/wikipédia

Iványi-Grünwald Béla származása és tanulmányai

Iványi-Grünwald Béla, magyar festő, a Somogy-megyei Som községben született 1867. május 16-án. Apja, Grünwald Sámuel, édesanyja pedig Morvay Mária Emília. Szüleinek Som községben kiskereskedési boltjuk volt.

A székesfehérvári piarista iskolában járt elemi iskolában, majd pedig Budapesten tanult és szerzett érettségi diplomát. Érettségi után, 1882 és 1886 között Mintarajziskolában, Székely Bertalan és Lotz Károly növendéke volt. Ezt követően a Müncheni Akadémiára került, majd 1887 és 1890 között a párizsi Julián Akadémiára járt. 1891-ben Münchenben csatlakozott a Hollósy-körhöz.

Megalapítja a művésztelepet

Iványi Egyiptomot is megjárta, 1894-ben, majd pedig Nagybányára költözött, ahol 1896-ban Ferenczy Károly, Hollósy Simon, Réti István és Thorma János társaságában megalapították a nagybányai művésztelepet.

1899-ben megnősült, feleségül vette Bilcz Irén Matildot, aki egy nagybányai görög-katolikus pap lánya volt.

1902-ben megszületett fia, ifj. Iványi-Grünwald Béla, aki később elismert történész lett.

1904 őszén elnyerte a Fraknói-féle római ösztöndíjat, emiatt feleségével együtt Rómába költözött.

Szabadiskola

1905-ben Rómából hazaköltözött Magyarországra és Budapesten megismerte Kecskemét polgármesterét, Kada Eleket, kinek felkérésére 1911-ben festőiskolát alapított Kecskeméten, a Szabadiskolát.

1914-ben Velencébe utazott, ahol Tintoretto munkásságát tanulmányozhatta.

1930-ban munkássága miatt kitüntették Corvin-lánccal.

Az 1930-as években Budapesten Kandó villában és Balatonlelén élt és alkotott, kedvenc témája a somogyi táj.

Halála

Fia 1930-tól Londonban élt. A miatta aggodalmaskodó művész egészségét megviselte az ifjabb Iványi-Grünwald távolléte, emiatt 1940. szeptember 24-én, Budapesten meghalt. Holtestét a Fiume úti temetőbe helyezték el örök nyugalomra.

***

A nagybányai művésztelep

A művésztelepet és festőiskolát 1896-ban alapították Iványi-Grünwald Béla, Ferenczy Károly, Hollósy Simon, Réti István és Thorma János. Működésének a második világháború vetett véget.

A telep elindította és befolyásolta a modern magyar festőművészetet. Működése alatt három generáció tevékenykedett itt. Az első generáció (az alapítók mellett): Csók István, Faragó József, Horthy Béla, Glatz Oszkár, Kubinyi Sándor, Nyilasy Sándor és Vörös Ernő. A második generáció: Maticska Jenő, Jakab Zoltán, Réthy Károly, Börtsök Samu, Galimberti Sándo, Csáktornyai Zoltán, Komoróczy Iván, Mikola András, Ferenczy Valér, Ferenczy Béni, Ferenczy Noémi, Rátz Péter, Krizsán János, Krizsánné Csíkos Antónia, Ziffer Sándor, Perlrott-Csaba Vilmos és Bornemisza Géza. A harmadik generáció alkotói pedig: Boldizsár István, Gróf Teleki Ralph, Pirk János, Thorma Jánosné Kiss Margit

RJA

2 Comments

  1. Tisztelt Iskolai Történelmi Magazin!
    Örömmel tölt el, hogy végre majdnem igaz adatokat olvashatok a Som községben született Grünwald Béláról, aki később Iványi-Grünwald Bélaként lett híres festőművész. Saját maga vezetett életében és halála után még 79 évig félre mindenkit vallásváltása miatt úgy születési helye, mint annak időpontja miatt. Hosszas kutatómunka után írtam meg és saját adtam ki életéről és munkásságáról szóló könyvemet 2019. júniusában. (Lenkey Tibor: Iványi-Grünwald Béla. Som, 2019. Szerző. Kk.. 111. l. ISBN:978-615-00-5510-7.) Először csak itt olvasható helyesen a születési hely és időpont, a szülők pontos neve, foglalkozása és a somi szatócsüzlet. A fent leírtaknál téves: 1930-ban Corvin koszorú kitüntetést kapott, nem láncot! Én írtam a házasságkötését is helyesen 1899, de tudom napra pontosan, a tanúkkal egyetemben, könyvemben szerepel. Az 1902-ben, Nagybányán született Grünwald Béla István fiuk, aki később ifj. dr Iványi-Grünwald Béla néven lett híres történész. (volt levéltáros, dolgozott a Hóman-Szegfű könyvekhez) Helytelen, mert 1939. júniusában ment Angliába az 1848-49-es időszak kutatására. Nem jött haza, ott is hunyt el, de az eddigi adatközlésekkel szemben nem Londonban, hanem Colchesterben, ott nyugszik feleségével. Mindezekről így összességében idézett könyvemből, a 2019. novemberében létrehozott http://www.lenkeytibor.hu családi honlapomról, vagy a Wikipédia Iványi-Grünwald Béla oldaláról értesülhettek, bár utóbbinál mindig vannak okoskodók, akik jobban tudják az adatokat. Nem dicsekszem, de tény: ma Magyarországon csak én rendelkezem Iványi-Grünwald Béla, Iványi-Grünwald Béláné szül. Bilcz Irén Matild, ifj. dr Iványi-Grünwald Béla történész és neje Jocelyn Entwisle Iványi hiteles születési, házassági és halotti anyakönyveinek másolatával, ezért is írtam meg könyvemet, tettem közzé, ugyanezt honlapomon. Egy kérésem van Önökhöz, ami törvényileg is kötelező: forrásként tessék megjelölni idézett könyvemet, családi honlapomat, vagy azóta több folyóiratban róluk írt cikkeimet, melyből az adatokat vették. Ehhez ragaszkodom, mert az előttem Iványival foglalkozó szerzőknek is adva volt a lehetőség, beszerezhették volna ugyanezeket!! Iványi saját önéletírása a jelzett hely és dátum vonatkozásában önérdekből hibás, kérem figyelmen kívül hagyni.
    Kérem a kért hivatkozás pótlását és mail címemre erről az értesítést.
    Üdvözlettel: Lenkey Tibor helytörténész, Som község címzetes polgármestere

Leave a Reply