Egyéb kategória, Ezen a napon történt, Uncategorized, Világtörténelem

A nemzetközi nőnap története

nőnap

A nemzetközi nőnap minden évben március 8-án kerül megünneplésre világszerte. Az ünnep története a munkásmozgalomhoz és a nők jogainak elismeréséhez köthető. Az ünnep célja, hogy felhívja a figyelmet a nők egyenjogúságáért folytatott küzdelemre, valamint megemlékezzen azokról a nőkről, akik sokat tettek a női jogokért és a társadalmi egyenlőségért.

Az 1850-es években az Amerikai Egyesült Államokban és Európában is több olyan szervezet alakult, amely a nők egyenjogúságát követelte. A szüfrazsett mozgalmak szavazati jogot követeltek a nőknek, és azon dolgoztak, hogy a nők számára is lehetővé tegyék a magasabb oktatást és a munkába állást.

1857 március 8-án New York-ban a textiliparban dolgozó nők tüntetést szerveztek, amelyen jobb munkakörülményeket és magasabb fizetést követeltek. Az első országos nőnapot az Amerikai Egyesült Államokban ünnepelték 1909-ben, február utolsó vasárnapján. Ezt követően Európában is egyre több országban kezdték megünnepelni a nemzetközi nőnapot.

március 8-án Oroszországban a nők is tüntetést szerveztek, emlékezve az 1857. március 8-i, new yorki tüntetésre. A nők békét és kenyeret követeltek, és ezt követően lett március 8-a a nemzetközi nőnapnak.

A kommunizmus idején a nemzetközi nőnap főleg a keleti blokk államaiban terjedt el, és a kommunizmus bukása után is megmaradt ez az ünnep, bár elveszítette munkásmozgalmi jellegét. Jelenkorban a nemzetközi nőnapot virággal és ajándékkal lepjük meg a nőket, és az iskolákban ünnepélyt rendeznek. Így a gyerekek szemében ez az ünnep összemosódik az anyák napjával, ami májusban van.

Az egyenjogúságért folytatott küzdelem azonban még mindig aktuális, és a nők helyzete világszerte változó. Bár sok országban jogilag is elismerték a nők egyenlőségét, még mindig sokszor hátrányos helyzetbe kerülnek a munkahelyeken, alacsonyabb fizetésért dolgoznak, és kevesebb lehetőségük van a politikai és gazdasági életben való részvételre.

Az idei nőnap azonban egyúttal arra is emlékeztet, hogy a nők hatalmas erőforrások, és hogy az egyenlőtlenség elleni küzdelem folytatódik. Ahhoz, hogy valódi változást érjünk el, össze kell fognunk, és tovább kell harcolnunk azért, hogy a nők jogai és lehetőségei világszerte teljesen megvalósulhassanak.

RJA

Benny Permana képe a Pixabay-en.

Leave a Reply