A múlt bennünk él

Egyéb kategória, Ezen a napon történt, Népszokások, Uncategorized

Vízkereszt ünnepe

vízkereszt

Január 6-án van a vízkereszt ünnepe (Epiphania Domini), amivel bezárul a karácsonyi ünnepkőr és kezdődik a farsang időszaka.

Az epifánia, vagy megjelenés (Epiphania Domini – az Úr megjelenése), a Magyar Kurir szerint: „részben pogány eredetű, mégsem idegen a Szentírástól: mind az Ó-, mind az Újszövetségben számos alkalommal találkozunk vele, amikor Isten megjelenik dicsőségében népe előtt, kinyilvánítja akaratát és üdvtervét az embereknek[1]”.

A nyugati kereszténységben vízkeresztkor három eseményt is ünnepelnek: a napkeleti bölcsek imádása, Jézus megkeresztelkedése a Jordánban és Jézus első csodája a Kánai menyegzőn, amikor a vizet borrá változtatta[2]. A Magyar Kurir szerint az epifánia ünnepe ősibb, mint maga a karácsony[3].

Erdélyben, más ünnepekhez hasonlóan számos hagyomány és szokás kapcsolódik a vízkereszthez. Például a legtöbben ilyenkor bontják le és dobják ki a karácsonyfát. Azokban a háztartásokban, ahol fával fűtenek a tűzbe kerül, máshol a kukába vagy egyéb újrahasznosítási módot találnak (mondjuk paradicsomkaró lesz, vagy felaprítják és komposztálják).

Az ünnephez kapcsolódó szokás a szenteltvíz hazavitele, melynek gyógyító hatást tulajdonítottak. Hazaérve eltették és betegség esettén ittak belőle. Otthon a szenteltvízzel belocsolták a házat, hogy áldás érje a házat és annak lakóit. Továbbá sok helyen az állatokat is megitatták szenteltvízzel, hogy ne legyenek betegek és ne érje őket rontás. A

A hagyomány szerint vízkereszt napján szentelik meg a házakat (a katolikus egyházban): „Házak megszentelésénél alakult ki az a szokás, hogy a házakra a három napkeleti bölcs kezdőbetűjét vésték fel: G + M + B”[4].

A hagyományok közé sorolhatjuk a jeges vízben való megmártózást, fürdést, mellyen többen is próbára tehetik bátorságukat. A fürdést megelőzi a folyóvíz vagy tó pap általi megáldása/megszentelése. A keleti egyházakban a pap a vízbe dob egy keresztet, amit a legbátrabb úszok mentenek ki.

Az epifánia ünnepe után következik a farsang időszaka, mely a vidám lakodalmak, bálok, mulatságok, népünnepélyek időszaka és melynek eredete szintén a kereszténység előtti időkből származik.

RJA

fotó: Tiszafüred, 2024. január 6. Résztvevők az Újévi csobbanás elnevezésű rendezvényen a Tisza-tóban, a tiszafüredi szabadstrandnál vízkereszt napján, 2024. január 6-án. MTI/Czeglédi Zsolt


[1] https://www.magyarkurir.hu/hirek/epifania (letöltve 2024. január 6-án)

[2] UO

[3] UO

[4] https://kronikaonline.ro/eletmod/vizkereszt-es-hagyomanyai (letöltve 2024. január 6-án)

Leave a Reply