Augusztus 20.-a Magyarország nemzeti ünnepe, az államalapítás és az államalapító I. István király emlékére, amit a Kárpád-medence legtöbb településén megünnepelnek. A nap egyben a magyar katolikus egyház egyik – Magyarország fővédőszentjének tiszteletére tartott – főünnepe.
A hivatalos ünneplés Budapesten a Kossuth téren Magyarország lobogójának felvonásával kezdődik. Délután a Szent István bazilika körüli Szent-jobb körmenet következik, az ünnepnapot az esti tűzijáték zárja.
Más településeken, máshogy ünnepelve
Esztergomban és Veszprémben Szent István- napi zenei fesztivált rendeznek. A Felvidéken ünnepi istentisztelettel, kenyérszenteléssel, koncertekkel, előadásokkal ünnepelnek. Erdélyben az ünneplés kulturális programokat, néptánctalálkozókat és ökumenikus zarándoklatokat tartalmaz.
Az Egyesült Államokban több helyszínen tartanak Szent István-napi pikniket vagy más rendezvényt.
Augusztus 20.-a a történelemben
Uralkodása idején István még augusztus 15.-ét Nagyboldogasszony napját avatta ünneppé: erre a napra hívta Székesfehérvárra a királyi tanácsot, élete végén ezen a napon ajánlotta fel az országot Szűz Máriának, majd 1038-ban ezen a napon halt meg.
Az ünnep dátumát Szent László király tette át augusztus 20.-ára, mert 1083-ban ezen a napon VII. Gergely pápával emeltették oltárra I. István ereklyéit, ami szentté avatásával volt egyenlő.
Az írás megjelent az Iskolai Történelmi Magazin augusztusi számában. A lapszám elolvasható az alábbi linkre kattintva:
Leave a Reply